W ogólnej higienie kota nie można zapominać o higienie uszu i oczu. Nie są to trudne zabiegi można je wykonywać samodzielnie w domu, chyba że dochodzi do jakiś niepożądanych infekcji wtedy jest konieczna konsultacja z lekarzem weterynarii. W początkowym okresie życia naszego kota, mamy często do czynienia z ropiejącymi oczami u kota.

Istnieją oczywiście komercyjne kosmetyki dla kotów, ale po zastosowaniu zwykłego naparu ze świetlika lub specjalnego płynu dolegliwość powinna minąć. Nasączamy wacik takim naparem i przemywamy kociakowi oczy od strony zewnętrznej do wewnętrznej. Tak samo bywa z uszami. W nich zbiera się woskowina której nadmiar za pomocą patyczków do uszu i odrobiną specjalnego płynu zakupionego w gabinecie weterynaryjnym lub w sklepie zoologicznym można usunąć. Przy tej czynności należy pamiętać aby robić to delikatnie. Ale gdy zauważymy że nasz kot ma zaczerwienione uszy, drapie je lub pojawiają się na nich strupy, bądź potrząsa nią należy zaciągnąć opinii specjalisty. Niektóre rasy kotów na przykład koty perskie są szczególnie narażone na infekcje. Są firmy produkujące różne specjalne kremy, płyny i napary które pomogą nam zapewnić codzienną higienę kociakowi .Preparaty te działają dezynfekująco , przeciwzapalnie, ułatwiają rozmiękanie i usuwanie woszczyny.

Asortyment produktów do higieny zwierząt jest bardzo zróżnicowany i wybór jest dość trudny, ale zawsze możemy poradzić się naszego lekarza weterynarii który dba o stan zdrowia naszego kota. Zdrowie naszego pupila powinno być dla nas priorytetem, warto więc nie oszczędzać na jego zdrowiu. Jak widać akcesoria dla kotów pomagające nam zadbać o ich zdrowie i wygląd mogą nam zająć całkiem sporą półkę w komodzie :) A do tego oczywiście lekki i stylowy transporter dla kota w garażu