Dbałość o pazury kota

Każdy szczęśliwy posiadacz czworonożnego przyjaciela, doświadczył niejednokrotnie podrapania przez swojego pupila. Kot bawiąc się wysuwa swoje pazurki i wbija je w co popadnie. Bywają to ręce bawiącego się z nim, meble, tkaniny i wiele innych przedmiotów. Aby uniknąć zniszczeń na przykład nowej tapicerki musimy zadbać o to by przyciąć naszemu kotu pazurki. Należy taki zabieg wykonywać co najmniej raz w tygodniu a najlepiej w wyniku obserwacji i w miarę potrzeby.

Pielęgnacji dokonuje się za pomocą specjalnych cążków lub specjalnych nożyczek. W te akcesoria zaopatrujemy się w sklepie zoologicznym. Nie obcinamy pazurków naszymi cążkami lub nożyczkami. Pielęgnacja pazurków nie należy do zbyt trudnych, ale dobrze jest kiedy robią to dwie osoby. Jedna osoba przytrzymuje kociaka a druga może spokojnie wykonywać tę czynność. Ważne jest aby nie uszkodzić kociakowi tkanki ukrwionej i unerwionej. To miejsce jest zaznaczone na pazurku różową kreską. Jeżeli wahamy się w określeniu tego miejsca bezpieczne będzie przycięcie naszemu kotu tylko samych czubków pazurka. Zabieg taki stosujemy tylko i wyłącznie w stosunku do kotów typowo domowych. Koty które są wypuszczane poza dom powinny być wyposażone w ostre pazury, są one dla nich tarczą obronną i umożliwiają im wspinanie się na drzewa.
NIe zapominajcie też o drapakach, one równiez pozwalają kotu ścierać pazury.
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Drapaki__39_360

Przycięte pazurki kotu domowemu nie będą przeszkadzały a my nie będziemy musieli obawiać się podrapań i niewątpliwie zabawa z naszym kociakiem będzie dużo przyjemniejsza i bezpieczniejsza.