Płodność kotów i sterylizacja

Jak wiadomo koty charakteryzują się wysoką płodnością, w przeciągu zaledwie trzech lat jedna kotka może wydać na świat ok. 300 maluchów.

Płodność niekontrolowana mogłaby doprowadzić do zastraszającej ilości przychodzących na świat młodych. W miastach u kotów domowych stosuje się zabieg sterylizacji i dzięki temu można powstrzymać przyrost naturalny kotów. Kontroluje się liczebność populacji kotów. Niestety problem pozostaje w stosunku do kotów żyjących na wolności tzw. dachowców. Zabieg sterylizacji ma pozytywne skutki jeśli chodzi o przedłużenie długości życia kotu, zmiany hormonalne będące następstwem takiego zabiegu powodują że kot staje się bardziej towarzyski a długość jego życia może się podwoić. Po zabiegu kot staje się spokojniejszy, bardziej przywiązuje się do właściciela, rzadziej wychodzi poza dom. Sterylizacja eliminuje ryzyko infekcji macicy oraz zmniejsza ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego. Kocury po zabiegu przestają znaczyć swoje terytorium moczem a kotki przestają nieustannie miauczeć w okresie rui.
Patrząc na tyle pozytywów zabiegu, właściciele swoich czworonożnych przyjaciół nie powinni się wahać czy dokonać tego zabiegu czy nie. Zabieg taki wykonywany jest w lecznicach weterynaryjnych, jest to zabieg chirurgiczny wymagający ogólnego znieczulenia.

Sterylizacji należy dokonać w odpowiednim wieku kota, powinno to nastąpić przed osiągnięciem dojrzałości najlepiej kiedy dzieje się to w wieku około 6 czy7 miesiąca życia kocurka. Ale jeżeli przeoczymy ten termin nic nie stoi na przeszkodzie kiedy zrobi się zabieg w innym dowolnym terminie.