Jak zadbać o rozwój stawów naszego kota.

Zdrowe stawy naszego kota to bardzo ważna sprawa, bo to one umożliwiają naszemu zwierzęciu ruchy ciała. Każdy staw zbudowany jest z kości, chrząstki oraz mazi stawowej, całość otula torebka stawowa. I tu bardzo ważne jest aby w pierwszych miesiącach życia naszego podopiecznego zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie optymalnej masy ciała u zwierzęcia oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Przestrzeganie zalecanych dziennych dawek karmy pomaga zapewnić harmonijny rozwój zwierzęcia, przekarmianie w okresie wzrostu pobudza namnażanie komórek tłuszczowych co zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości u dorosłego już kota. Prawie połowa kotów domowych ma problemy z nadwagą i niewątpliwie cierpi z tego powodu, Przyczynami nadwagi oprócz złej diety bywają często brak ruchu bądź sterylizacja. Nadwaga kota powoduje nie tylko kłopoty ze stawami ale wiele innych niebezpiecznych schorzeń są to na przykład choroby serca, choroby układu oddechowego czy cukrzyca. Obserwując naszego kota możemy zauważyć że coś jest nie w porządku z jego stawami.

Jest kilka objawów które mogą świadczyć o tych dolegliwościach. Są to między innymi: trudności we wstawaniu i poruszaniu się, niechęć do uczestniczeniach w zabawach lub wychodzeniu na spacery, niechęć do głaskania, utrata apetytu, sztywny chód i wiele innych czynników. W momencie zauważenia tych objawów powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii i pomyśleć jak pomóc naszemu kotu. U starszych zwierząt spadek aktywności może również wynikać z nasilenia zmian zwyrodnieniowych a nie jak powszechnie się uznaje że to normalne zjawisko wynikające z procesu starzenia.