Zadbaj o swojego zwierzaka

Koty które lubią przebywać na podwórzu bez opieki,które mają kontakt z innymi kotami lub są kotami wystawowymi powinny być zaszczepione między innymi na białaczkę, wściekliznę czy grzybicę. Jest wiele szczepionek ale o tym jaką szczepionką powinien być zaszczepiony nasz kociak zdecyduje lekarz weterynarz. Po szczepieniu nasz kot może mieć różne dolegliwości, może mieć podwyższoną gorączkę, może być niespokojny lub też ospały, może również stracić nieco apetyt. Dolegliwości te są krótkotrwałe, trwają około 2 dni, więc nie ma powodu do niepokoju. Praktyczny kalendarz szczepień otrzymamy od lekarza, przeważnie dostosowany indywidualnie do naszego pupila więc tą ochronę możemy mieć pod kontrolą.

Nie można całkowicie zrezygnować ze szczepień szczególnie na koci katar czy tyfus koci, ponieważ narazi to naszego domownika na poważne schorzenia które mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Choroby te wywołuje wirus który może być przyniesiony do domu pod butami toteż jeżeli nasz kot nie wychodzi na zewnątrz to nie znaczy że jest do końca bezpieczny. Szczepienia nie są bolesne a dają naszemu kotu odporność na choroby zakaźne. Przeważnie w każdej miejscowości jest gabinet weterynaryjny toteż szczepienie ochronne kota nie powinno być dla nas trudnym wyzwaniem.

Oczywiście łączy się to z kosztami finansowymi , ta usługa kosztuje różnie w zależności od gabinetu. Ceny wahają się w granicach 50 zł. Ale bywają promocje i przy okazji szczepienia można na przykład swojemu ulubieńcowi przyciąć pazurki gratis.